PRZEWODNIK DLA OSÓB PRYWATNYCH

Chcesz sprawdzić się w nowej roli lub w nowym miejscu?
Lubisz dzielić się swoimi pomysłami i energią?
Jesteś tłumaczem, tworzysz grafikę, umiesz gotować, znasz się na stolarce lub ogrodnictwie?
Szukasz okazji, by rozwinąć swoje umiejętności?
Myślisz o pracy w instytucji kultury lub organizacji pozarządowej?

Wymiennik / Kooperacja to świeży pomysł na połączenie potrzeb i zasobów mieszkańców Warszawy oraz warszawskich instytucji, organizacji, grup nieformalnych oraz przedsiębiorstw. Wierzymy, że współpraca popłaca, a wzajemność jest podstawą dobrych relacji. Dlatego wspólnie chcemy zmieniać i tworzyć miasto, dzieląc się czasem, udostępniając niewykorzystane zasoby i wymieniając owocami naszych talentów. Projekt Wymiennik / Kooperacja opiera się na działającym od 2012 roku serwisie Wymiennik, którego użytkownicy dokonali ponad 5 000 transakcji z użyciem lokalnej waluty. Teraz zapraszamy do współpracy warszawskie instytucje kultury, organizacje pozarządowe, grupy samopomocowe, kooperatywy, wspólnoty lokalne i przedsiębiorstwa.
KORZYŚCI DLA OSÓB PRYWATNYCH
 • dostęp do setek dóbr i usług oferowanych lokalnie przez użytkowników Wymiennika – od domowego chleba przez naukę niemieckiego po naprawę roweru
 • możliwość zaangażowania się w pracę społeczną wynagradzaną w umownej walucie
 • okazja do podjęcia satysfakcjonującej współpracy z warszawskimi instytucjami kultury, fundacjami, stowarzyszeniami i grupami nieformalnymi
 • bycie częścią społeczności budującej relacje oparte na zaufaniu i pomocy wzajemnej
 • udział w ekonomicznym eksperymencie
 • rozwój osobisty dzięki wymianie wiedzy i umiejętności

JAK DZIAŁA WYMIENNIK?

Wymiennik opiera się na umownej walucie o nazwie ALTERKA. Ma ona formę punktów zapisywanych na internetowych kontach przez użytkowników Wymiennika. Po dokonaniu transakcji sprzedawca zapisuje na swoim koncie punkty dodatnie, obciążając jednocześnie nabywcę taką samą liczbą punktów ujemnych. Punkty można swobodnie wymieniać na dobra i usługi dostępne w Wymienniku. Każdy użytkownik otrzymuje na początku „kredyt” o wartości 500 alterek. Rejestrowanie transakcji pozwala monitorować bilans punktów i pilnować, by wymiana była korzystna dla wszystkich stron. Wymiennik działa w oparciu o dostępną nieodpłatnie platformę internetową, która pełni jednocześnie funkcję serwisu z ogłoszeniami.
W JAKI SPOSÓB MOŻESZ KORZYSTAĆ Z WYMIENNIKA?
Dzięki Wymiennikowi osoby prywatne mogą dzielić się swoimi zasobami i umiejętnościami oraz korzystać z setek dóbr i usług dostępnych w serwisie, w tym specjalnych ofert przygotowanych przez użytkowników instytucjonalnych: organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, instytucje publiczne i lokalne przedsiębiorstwa.
od innych osób
 • zdrowa żywność
 • sprzęt
 • odzież
 • usługi transportowe
 • specjalistyczna wiedza i porady
 • rękodzieła
 • warsztaty praktyczne
PRZYKŁADY OFERT osoby prywatne
od użytkowników instytucjonalnych
 • alterki za pracę społeczną
 • bilety na wydarzenia
 • publikacje
 • kawa i herbata
 • wynajem sprzętu
 • udostępnianie sal
 • warsztaty i szkolenia
JAK TO DZIAŁA?

1 Zastanów się, co możesz zaoferować na Wymienniku. Może to być przedmiot (nowy, używany), dzieło rąk lub praca umysłu.

2 Założ konto na stronie WYMIENNIK.ORG i dodaj swoją ofertę.

3 Przejrzyj ogłoszenia z działu potrzeby, wybierz zadanie dla siebie i skontaktuj się z ogłoszeniodawcą.

4 Za każdym razem, kiedy ktoś skorzysta z Twojej oferty, zapisuj na swoim koncie punkty. Później wymienisz je na rzeczy i usługi oferowane przez innych użytkowników.


5 Działaj w zespole! Wybierz organizację lub grupę, z któą chcesz współpracować dłużej. Razem zmieniajcie się na lepsze z wzajemnością.
PRZYKŁADY Z INNYCH KRAJÓW

SPICE (Wielka Brytania)

Spice to organizacja wspierająca sieć lokalnych banków czasu, ściśle współpracujących z lokalnymi instytucjami, władzami samorządowymi i organizacjami trzeciego sektora. Wolontariusze zapisani do lokalnego banku czasu dzielą się swoimi umiejętnościami, wykonując pracę dla lokalnej społeczności. Lista zadań jest przygotowywana przez organizacje partnerskie. Wolontariusze otrzymują w zamian punkty wg przelicznika godzinowego, które następnie wymieniają na nagrody udostępniane przez partnerów. Na Wyspach Brytyjskich działa ok. 10 lokalnych programów tworzących sieć brytyjskich banków czasu (w tym 4 w Londynie). Ponadroczne badanie ewaluacyjne wykazało m.in., że 62% badanych organizacji lepiej wykorzystuje lokalne zasoby i umiejętności dzięki mechanizmowi banku czasu. Więcej informacji:
www.justaddspice.org

TIMEBANKING (Australia)

Timebanking to wspierany przez władze stanowe Nowej Południowej Walii program społeczny oparty na idei banku czasu. Umożliwia on bezpłatną wymianę usług pomiędzy członkami społeczności. W zależności od swoich umiejętności i potrzeb uczestnicy banku deklarują, jakie rodzaje usług mogą świadczyć na rzecz innych i z jakich usług chcieliby skorzystać. Wymianę informacji i odnotowywanie świadczonych usług umożliwia serwis internetowy utrzymywany ze środków publicznych. Jednostką rozliczeniową jest godzina, niezależnie od rynkowej wartości usługi. Odnotowane na koncie godziny pracy można następnie wymienić na potrzebną w danej chwili pomoc, której udzielają osoby należące do banku czasu. Więcej informacji:
timebanking.com.au
JAK DOŁĄCZYĆ DO SIECI WYMIENNIK / KOOPERACJA
ZAŁÓŻ KONTO
Wystarczy dodać jedną ofertę, by zacząć wymieniać się z innymi użytkownikami używając lokalnej waluty
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Tutaj znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o Wymienniku
KONTAKT
Zachęcamy do wysyłania wszelkich uwag i sugestii