grupanieformalna_piktogram

Spotkanie 14 grudnia w Warsztacie

Ostatnie w tym roku spotkanie informacyjne dla wszystkich zainteresowanych udziałem w programie Wymiennik / Kooperacja to okazja, żeby dołączyć do unikalnej sieci podmiotów opartej o lokalną walutę. Podczas spotkania przedstawimy założenia programu, powiemy, dlaczego warto wziąć w nim udział oraz opowiemy o naszych doświadczeniach w budowaniu  sieci współpracy między instytucjami, organizacjami, grupami nieformalnymi, przedsiębiorstwami, a także osobami prywatnymi, które już korzystają z Wymiennika. Zapraszamy w szczególności przedstawicieli miejskich instytucji, działających w Warszawie organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i lokalnych przedsiębiorstw.

Kiedy? 14 grudnia (poniedziałek), godzina 10
Gdzie? Warsztat, pl. Konstytucji 4

Wymiennik / Kooperacja to przełomowy projekt Fundacji Culture Shock i Pracowni Dóbr Wspólnych. Tworzymy partnerską sieć opartą na wymianie dóbr i usług, łącząc warszawskich wolontariuszy, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, lokalnych przedsiębiorców i grupy nieformalne w działaniach na rzecz dobra wspólnego. Projekt opiera się na lokalnej walucie zapewniającej dostęp do setek dóbr i usług z Wymiennika. Waluta zachęca do udostępniania wolnych zasobów oraz umożliwia honorowanie pracy społecznej.

Sieć Wymiennik / Kooperacja powstaje w oparciu o serwis Wymiennik.org, którego użytkownicy w ciągu niespełna trzech lat działania dokonali ponad 5000 transakcji z użyciem umownej waluty. Dziś dążymy do rozszerzenia sieci wymiany o użytkowników instytucjonalnych. Bez względu na sytuację finansową, organizacje, instytucje publiczne, grupy nieformalne, lokalne przedsiębiorstwa, spółdzielnie mogą skorzystać na współdzieleniu nie w pełni wykorzystywanych zasobów: sal, sprzętu, a także zgromadzonej wiedzy i dobrych praktyk. Nie jest to jedyne możliwe zastosowanie systemu punktów. Waluta pomaga docenić wkład i zaangażowanie wolontariuszy – punkty przyznane przez organizację w zamian za wykonanie zadania mogą być wykorzystane u dowolnego uczestnika sieci. Wymiennik zapewnia dostęp do rozmaitych dóbr i usług oferowanych głównie przez osoby prywatne. Swoimi umiejętnościami dzielą się graficy, tłumacze, prawnicy, złote rączki, kucharze, krawcy i inne osoby dysponujące wolnym czasem. Udział w sieci Wymiennik / Kooperacja jest więc też sposobem na dotarcie do nowych odbiorców – setek warszawskich użytkowników serwisu – i wzmocnienie relacji ze społecznością aktywnych warszawiaków. Obustronnie korzystne transakcje zachodzące dzięki Wymiennikowi przenoszą się na inne rodzaje interakcji, budują wzajemne zaufanie, którego brak jest główną barierą dla codziennej współpracy.

Z Wymiennika korzystają między innymi
 • Kooperatywa Spożywcza Dobrze
  Kooperatywa Dobrze zleciła wykonanie swojego logo u grafika. W zamian pozwala płacić składkę członkowską w walucie Wymiennika.
 • Masażysta
  Masażysta – prywatny przedsiębiorca zapisany do Wymiennika – otrzymał pomoc w remoncie swojego gabinetu. W zamian oferuje sesje masażu.
 • Fundacja Mieszadło
  Fundacja Mieszadło zamówiła ciasto dla 80 osób. W zamian oferuje konsultacje biznesowe.
 • Więcej informacji: kooperacja.wymiennik.org
  W kategorii .